Také máte ve zvyku, tedy spíše jde o zlozvyk, ukládat polarizační či sluneční brýle v autě do přihrádky před sedadlem spolujezdce přímo bez ochranného obalu? Že tím riskujete jejich poškození, je zcela zřetelné ale problém tkví spíše v tom, že jakmile se poškodí, nebudete je mít operativně k dispozici. A to u některých brýlí může znamenat i fatální následky.
Sluneční brýle chrání řidiče před oslňováním slunečními paprsky, a to se týká zejména situací, kdy je Slunce nízko nad obzorem. Může to být kterýkoli den v roce, a jestliže v tu chvíli řídíte vůz na silnici přímo před slunečním kotoučem, může to znamenat vážný problém, podobný,, jako když vás oslní někdo z protisměru dálkovými světly. Stačí okamžik, a srazíte z krajnice chodce nebo cyklistu, a váš život se rázem mění k nepoznání. Za ten trest odnětí svobody a případné výčitky svědomí z přímého zavinění smrti člověka to tedy rozhodně nestojí.
S polarizačními brýlemi je to velmi podobné, ty mají svůj význam hlavně v situacích, kdy zaprší a krátce poté vyjde Slunce zpoza mraků a ozáří mokrou plochu na vozovce a v jejím okolí. Paprsky se v tom lesklém mokrém poli odráží přímo vám do očí a v takovém terénu řídit auto je velmi riskantní. Může vás to navést za krajnici do příkopu, a samozřejmě se může stát i to, co jsme zde již avizovali – srážka s chodci a cyklisty.
Jestliže tedy máte v autě brýle, měli byste jim dopřát vhodný obal. Pouzdro na brýle do auta není žádná zbytečnost, je to bezpečná ochrana před poškrábáním skel a před polámáním obrouček. Brýle patří (nejen) v autě k nejkřehčím předmětům a podle toho se také zařiďte. Zároveň si vytvořte v přihrádce pořádek, abyste měli brýle na dosah ruky a mohli je operativně využít. Doporučujeme vám také volit barvu pouzder výrazně barevnou, například červenou, oranžovou a žlutou, abyste je v zorném úhlu mohli při řízení auta snadno spatřit.