Plísně – když doma objevíte plesnivé jablko, putuje do koše. Odhalíte-li mezi bramborami jednu plesnivou, nemine ji stejný osud. K plísním zpravidla zaujímáme jasný a nekompromisní postoj, neboť se jedná o jedovaté mikroorganismy, produkují toxické spory. Spory se šíří v ovzduší a jestliže je pak vdechujeme, dostávají se do krevního oběhu, posléze do jater a ta mají s nimi mnoho práce. Větší množství plísní a dlouhodobější expozice takovému prostředí může přinést i vážnější zdravotní potíže.

panelový dům

V potrubí vzduchotechniky se plísně mohou objevit, problém je v tom, že si tu mnohdy jejich existenci neuvědomíme. Právě proto má svůj význam nechat potrubí alespoň občas prověřit a důkladně vydezinfikovat specializovanou firmou v rámci čištění vzduchotechniky https://www.taurisplus.cz/produkty-sluzby/cisteni-a-dezinfekce-potrubi-vzduchotechniky/.

Požár nebo i výbuch – vzduchotechnika se zdá být bezpečné zařízení, nehledě na to, že je to jen hromada plechu, kde se nemá co pokazit, a případná jeho koroze nemá na funkci vzduchotechniky zásadní vliv. Problém je však v něčem jiném – do potrubí proudí neustále kromě vzduchu i prach a spolu s ním, například z kuchyňské digestoře, i rozptýlený tuk. Kombinace tuku a prachu vytváří až neuvěřitelně nebezpečnou hořlavinu, a je-li tato vrstva vyšší, dokonce výbušninu. Pak stačí jen drobná jiskra a jakmile se usazenina zapálí, může proniknout až do bytu a zachvátit jej komplexním požárem.

bytový dům

Máte-li zájem podívat se, jak takový vyhořelý byt po vznícení vzduchotechniky vypadá, můžete zalistovat na webu hasičského záchranného sboru. Jsou tam k dispozici snímky, ale upozorňujeme předem, že je to pro silné nátury, zvláště když si představíte, že je to váš byt a něco podobného se přihodí i vám. Pro poučení je to ale prospěšný materiál a alespoň si pak dáte pozor a uvědomíte si, že i docela obyčejné zanedbané plechové potrubí ve stoupačce bytového domu může přinést zkázu a utrpení.